Odabir najprikladnijeg sustava klimatizacije za vašu okolinu vrlo je važan za maksimalnu udobnost stanovanja.

 

Odabir najprikladnijeg klimatizacijskog sustava za značajke određenog okoliša vrlo je važan zadatak za projektanta, koji mora uzeti u obzir mnoge čimbenike ne gubeći iz vida primarni cilj: postizanje udobnosti stanovanja. Da, jer ako je istina da ušteda energije igra ključnu ulogu pri donošenju izbora, osiguravanje psihofizičke dobrobiti ljudi koji žive ili rade u određenom okruženju još je važnije.

Ali o čemu točno ovisi udobnost stanovanja? Na savršenom spoju subjektivnih i okolinskih varijabli. Prvi se odnose na tipične osobine pojedinaca, kao što su metabolizam, odjeća koja se nosi i aktivnosti koje se obavljaju u okruženju. Potonji su objektivni parametri i tiču se temperature i relativne vlažnosti zraka, ali i čistoće zraka i brzine. Nije slučajno da kada govorimo o klimatizacijskim sustavima ne mislimo samo na sustave grijanja i hlađenja, već i na kontrolirane mehaničke ventilacijske sustave koji osiguravaju stalnu obnovu zraka u prostorijama.

Projektiranje klimatizacijskog sustava: glavne faze

Postoji nekoliko procjena koje projektant mora napraviti prije nego odabere idealan klimatizacijski sustav za određeno okruženje.
Prije svega, bitno je analizirati vrstu korisnika, jer ovisno o tome radi li se o samom domu, uredu ili velikoj poslovnoj zgradi, pred sustav će se postavljati određeni zahtjevi. Nakon toga se mora izvršiti analiza klime u kojoj će se ugradnja odvijati i moraju se poznavati podaci o zgradi, kao što su visina, broj prozora i ujednačenost tlocrta. 

Tek nakon ove prve preliminarne faze mogu se izračunati energetski zahtjevi zgrade, što je polazište za dimenzioniranje klimatizacijskog sustava. Potreba za energijom definira se kao energija potrebna za održavanje temperature i vlažnosti zraka u optimalnim uvjetima. Zatim, količina zraka potrebna za pravilno obnavljanje mora biti definirana na najbolji mogući način.

Nakon dovršetka ovih provjera, među brojnim tipovima na tržištu može se odabrati najprikladniji klimatizacijski sustav te se mogu odabrati različite komponente koje karakteriziraju sustav.

Važnost dimenzioniranja i različitih vrsta sustava

Pravilno dimenzioniranje klimatizacijskog sustava ključan je element projektiranja jer pogreška u dimenzioniranju cijelog sustava, ali i pojedine komponente, može ugroziti njegov rad i uzrokovati velika oštećenja. Ova operacija je namijenjena za izračunavanje, na temelju gore navedenih procjena, potrebnih kapaciteta sustava kako bi funkcionirao na najbolji mogući način i osigurao najbolju udobnost stanovanja u zgradi.

Postoje brojne mogućnosti na tržištu za sustave klimatizacije, koji se uglavnom razlikuju prema tekućini za prijenos topline koja se koristi za dovođenje toplinske ili rashladne energije proizvedene distribucijskim terminalima generatora (npr. ventilokonvektori, radijatori, sustavi zračenja).

Dizajner će stoga moći birati između vodenih sustava, koji se najčešće nalaze u hidronskim sustavima, sustava koji koriste rashladnu tekućinu, kao što su varijabilni protoci rashladnog sredstva ili VRF (Variable Refrigerant Flow) sustavi, i onih koji koriste samo zrak proizveden Jedinicom za klimatizaciju zrakom (UTA).

Vodeni sustavi: evolucija hidroničkog sustava prema Clivetu

Dizajn hidroničkog sustava ima jasne prednosti, kako u smislu smanjene potrošnje (sustav radi na niskim temperaturama), tako i ekološke održivosti (tekućina konvektora je voda i stoga je 100 % ekološki). Međutim, u usporedbi sa sustavom izravne ekspanzije ili bojlerom, ima dulje vrijeme pokretanja i viši trošak zbog ugradnje cjevovoda s vrlo velikim protokom za opskrbu svih terminalnih jedinica.

Kako bi podržao dizajn sustava i kako bi ga još lakše ugradio, tvrtka Clivet je razvila napredniju varijantu hidroničkog sustava. U usporedbi s tradicionalnom verzijom, koja za obnovu zraka uključuje niz jedinica za obradu zraka koje napaja jedan ili više rashladnih uređaja, hidronički sustav koji je razvila tvrtka Clivet povjerava obnovu zraka potpuno neovisnoj vanjskoj zračnoj jedinici s aktivnim termodinamičkim sustavom oporabe ZEPHIR3. Rezultat? Sustav je pojednostavljen, a troškovi implementacije smanjeni, budući da termoelektrane i centralna rashladna postrojenja moraju biti dimenzionirane samo da zadovolje toplinsko opterećenje zgrade, a ne njezinu obnovu zraka.

Zračni sustavi: Pakirano i krovno rješenje tvrtke Clivet

Među brzim za ugradnju, svestranim i nadasve ekonomičnim rješenjima za klimatizaciju obradu zraka u malim i velikim poslovnim zgradama svakako treba spomenuti Pakirani sustav tvrtke Clivet.

Ova vrsta sustava sadrži niz pakiranih jedinica koje proizvode toplinsku i rashladnu energiju potrebnu za klimatizaciju prostorije samo kada i gdje je to potrebno, kroz distribucijski sustav koji se sastoji od kanala i distribucijskih terminala. Svaki prostor za isporuku je stoga neovisan o ostalima, kako bi se postigla najbolja životna udobnost čak u okruženjima s različitim zahtjevima za obnovu zraka.

Pakirani sustav tvrtke Clivet sustav uključuje širok raspon jedinica, za prostore srednje ili velike prenapučenosti i potpuno vanjske zračne jedinice (kemijski laboratoriji, komercijalne kuhinje, mrtvačnice itd.), s kapacitetom od 13 do 376 kW i protokom zraka od 600 do 16.700 l/s . Nadalje, sustav se može produljivati i proširivati tijekom vremena, budući da su različite pakirane jedinice neovisne jedna o drugoj.