Dizalice topline su „zelena” alternativa bojleru

Dizalice topline su „zelena” alternativa bojleru, kako u obiteljskim kućama tako i u stambenim zgradama. Nije slučajno da je zamjena bojlera dizalicom topline jedan od prvih zahvata o kojem se razmišlja i koji se planira kad je u pitanju energetska obnova zgrade, odnosno kombinacija svih aktivnosti usmjerenih na poboljšanje njezine učinkovitosti i smanjenje potrošnje energije.

Odabir najprikladnije dizalice topline za potrebe stambene zgrade ne može se učiniti bez pravilnih izmjera. Naravno, model koji je dobar za jednu zgradu možda neće imati dovoljno snage za grijanje, hlađenje i proizvodnju sanitarne vode za drugu. U takvim slučajevima, to se zove premala veličina. S druge strane, ako je dizalica topline predimenzionirana tijekom faze projektiranja, oni koji žive u različitim stanovima u zgradi mogu se susreti sa značajnim gubitkom energije.

I to nije sve: osim odabira najbolje moguće dizalice topline u skladu s toplinskim potrebama cijelog stambene zgrade, projektant će morati prilagoditi novu instalaciju postojećem postrojenju grijanja. Ili možete iskoristiti bilo koje druge tehničke prostorije ili vanjske prostore.

Dimenzioniranje dizalice topline

Kako bi se izračunao potreban kapacitet za proizvodnju toplinske energije potrebne za grijanje stambene zgrade, treba slijediti nekoliko smjernica. Prije svega, energetska potreba zgrade, vrijednost koja se može izračunati množenjem korisne površine koju treba grijati (u četvornim metrima) s godišnjom potrebom za toplinskom energijom (u kWh/kvadratnom metru godišnje). Ostali čimbenici koji omogućuju projektantu da izračuna dimenzioniranje na najbolji mogući način su klimatsko područje, minimalna projektirana vanjska temperatura, vrijednost stupnja-dana i dopušteni dnevni sati grijanja.

Svaka je država podijeljena na klimatska područja, simbolično označena nizom slova ili brojki. Ovisno o klimatskom području mijenjaju se i tzv. stupanj-dani (Degree-Days, DD), tj. zbroj u svih 365 dana u godini jedinih pozitivnih razlika između konvencionalne temperature postavljene na 20 °C i prosječne dnevne vanjske temperature. Vrlo visoka vrijednost, poput one u Cuneu u Pijemontu, koja iznosi više od 3000, pokazatelj je produljenih godišnjih razdoblja grijanja i znatno nižih prosječnih temperatura.

Još jedan element koji treba uzeti u obzir, zbog potrebe općina da smanje onečišćenje zraka, je maksimalan broj sati u kojima se sustavi grijanja mogu koristiti. Vrijednost na koju prirodno utječe klimatsko područje u kojem se stambena zgrada nalazi i koja igra ključnu ulogu u odabiru projektanta, budući da dizalica topline mora biti u stanju zagrijati zgradu u rokovima određenim propisima. Na kraju, tu je minimalna projektirana vanjska temperatura, najniža vrijednost prosjeka najhladnijih godišnjih desetljeća zabilježenih na različitim lokacijama.

Odabir dizalice topline: zrak-voda ili voda-voda?

Za razliku od bojlera koji zahtijevaju plin ili metan, toplinske pumpe nemaju izgaranje, čime se smanjuju štetne emisije. I to nije sve: ova inovativna tehnologija osigurava visoku učinkovitost s dodatnim bonusom mogućnosti pružanja kapaciteta grijanja za grijanje i kapaciteta hlađenja za hlađenje, prema potrebi. Dizalice topline „koriste” prirodne i održive resurse, a razlikuju se prema izvoru energije (toplina zraka, vode i tla) i fluidima za prijenos topline (zrak i voda).

Dizalice topline zrak-voda, kao što je SHEEN EVO 2.0 (za srednje/male stambene zgrade) ili LARGE EVO linija (za velike stambene zgrade).

Ovo su rješenja posebno osmišljena za centralizirane sustave u stambenim zgradama i izvrsno su rješenje i za novogradnje i za energetsku obnovu. 

Budući da ne koriste zrak kao izvor energije, dizalice topline voda-voda i geotermalne dizalice topline ne moraju se postavljati na otvorenom, niti im trebaju unutarnji prostori s posebnim otvorima za ventilaciju. To ne znači da te postrojbe ne nose i druge logističke poteškoće. Za prve, tehnički prostori moraju biti projektirani na najbolji mogući način kako bi se crpke mogle spojiti na crpne i ekstrakcijske bušotine, dok su za druge potrebne posebno invazivne operacije bušenja kako bi se geotermalne sonde zakopale do 170 metara dubine.

Ovi sustavi koriste zrak uzet izvana kao izvor i vodu kao tekućinu za prijenos topline, tako da postaje neophodno osigurati dovoljno visok protok zraka. U slučaju energetske obnove, kad je postojeće postrojenje grijanja premalo ili nema otvora koji bi osigurali pravilnu cirkulaciju vanjskog zraka, postavljanje jedinice na otvorenom savršeno je rješenje. To omogućuje odgovarajuću brzinu protoka zraka kako bi se osigurao rad dizalice topline uz postizanje optimalne prirodne ventilacije. Jedina mjera, u slučaju vanjske ugradnje, je obratiti posebnu pozornost na akustiku i odabrati model koji je manje bučan Dizalice topline Sheen EVO i Large EVO koriste ekološki prihvatljiv rashladni plin R-32, koji ispunjava ovaj zahtjev jer je jedan od najtiših modela na tržištu. I to nije sve: proizvod je također dostupan u tri različita zvučna načina rada: standardni, tihi i super tihi.