U stambenim blokovima sa centralizovanim sistemom potrebno je koristiti jedinice koje mogu opskrbiti različit broj stanova.

Pogledajmo karakteristike.

Primarni cilj sistema stambene klimatizacije, bilo da se radi o novom sistemu ili rješenju korištenom u renoviranju zgrade, može biti samo postizanje visokog nivoa udobnosti stanovanja. Naravno, u zavisnosti od tipa zgrade, sistemi koji se koriste za grijanje i hlađenje, kao i za klimatizaciju i proizvodnju tople vode, imaće veoma različite karakteristike i konfiguracije. U današnjem članku ćemo se osvrnuti na glavne tipove rješenja za centralizovane sisteme u stambenim blokovima, koji se obično razlikuju prema vrsti terminala za distribuciju toplote.

U poređenju sa pojedinačnim domom, koji zahteva samostalni sistem, u stambenim blokovima sa centralizovanim sistemom potrebno je koristiti jedinice koje su sposobne da opskrbe različit broj stanova. Opet, brojevi su ti koji čine razliku. Mala zgrada sa šest stanova imat će znatno drugačije potrebe od većeg stambenog kompleksa.

Uopšteno govoreći, sistem klimatizacije će se ipak sastojati od generatora, kao što je kondenzacioni bojler ili ekološki prihvatljivijatoplotna pumpa (ili možda čak i jedno i drugo za stvaranje hibridnog sistema), moguće jedinice za obnavljanje i pročišćavanje zraka i jedinica za distribuciju grijanja i hlađenja u različite prostorije. Kako bi se osigurale značajne uštede energije za stambenu zgradu, sistem bi također trebao biti dizajniran za ugradnju solarnih ili fotonaponskih panela kako bi se smanjila potrošnja.

Kompanija Clivet je osmislila niz specifičnih rješenja za centralizovane sisteme u stambenim blokovima, koji se razlikuju prema veličini prostorija, a posebno prema vrsti distributivnih sistema.

Topla voda visoke temperature za napajanje radijatora

Iako je u novogradnjama najčešći sistem za distribuciju toplotne i rashladne energije potrebne za grijanje i hlađenje sistem podnog grijanja, starije stambene zgrade i dalje imaju tradicionalne radijatore. Ali koja je glavna razlika između ova dva sistema? Jednostavno, da bi radijator mogao efikasno zagrijati prostoriju, unutar njega mora kružiti topla voda na visokoj temperaturi

Zbog toga većina stambenih blokova sa radijatorima koristi bojler kao generator, koji obično distribuira vodu na višoj temperaturi od toplotnih pumpi. Tokom renoviranja, a zbog tehnološkog razvoja, možda bi bilo dobro odlučiti se za ekološki prihvatljiviji sistem za proizvodnju toplote, a da se i dalje zadrže radijatori. Kompanija Clivet nudi, na primjer, ELFOEnergy Magnum HW, toplotnu pumpu visoke temperature koja osigurava proizvodnju tople vode do 65°.

Izuzetno pouzdana, zahvaljujući svom dvostrukom krugu rashladnog sredstva, dokazanom izboru konstrukcije i upotrebi industrijski proizvedenih komponenti, toplotna pumpa ELFOEnergy Magnum HW ima veoma širok radni opseg, proizvodi toplu vodu na 65°C sa temperaturom vanjskog vazduha do -13 °C (i osigurava proizvodnju tople vode na 55°C čak i ako temperatura zraka padne na -20°C). I to nije sve: modulirajuća grupa pumpe koja se sastoji od dvije paralelno kontrolisane pumpe s inverterom smanjuje potrošnju i istovremeno osigurava njen rad čak i u kritičnim situacijama. Zahvaljujući maloj veličini, takođe je moguće postaviti više jedinica jednu pored druge u skučenim prostorima i kontrolisati do 7 jedinica u kaskadi, dok se i dalje postiže najveća efikasnost.

Efikasne toplotne pumpe za zračeće sisteme

Zračeći sistemi nude brojne prednosti u odnosu na radijatore, kako u smislu udobnosti tako i uštede energije. Kroz cijevi položene ispod poda, u kojima kruži topla voda između 30°C i 35°C, toplota se nesmetano i ravnomjerno širi po prostorijama, stvarajući prijatan osjećaj blagostanja. Pošto ovi sistemi ne moraju da koriste veoma toplu vodu, kao što je slučaj sa radijatorima, potrošnja je takođe značajno poboljšana

Za sve nove stambene zgrade i za one koji se suočavaju sa renoviranjem koje podrazumijeva prelazak sa radijatora na zračeći sistem ili ventilator konvektora, kompanija Clivet nudi ELFOEnergy Storm EVO i Sheen EVO 2.0 toplotne pumpe. 

Obje serije su zrakom hlađene pune inverterske toplotne pumpe istosmjerne struje koje koriste ekološki prihvatljivo rashladno sredstvo R-32.

ELFOEnergy Storm EVO

ELFOEnergy Storm EVO je dostupan u rasponu od 53 kW do 91 kW i ističe se po svojim vrlo visokim performansama: klasa A++ u grijanju na niskoj temperaturi (35°C) i sezonskoj efikasnosti u hlađenju sa SEER do 4,64. ELFOEnergy Storm EVO omogućava grijanje, hlađenje i proizvodnju tople vode do 55°C, sa opsežnim radnim ograničenjem od -15°C do +43°C vanjskog zraka, i ima modularni dizajn. Do 4 jedinice se mogu hidraulički povezati paralelno i do 16 jedinica se može upravljati u lokalnoj mreži. Kombinacije se također mogu postići s jedinicama različitih snaga. Modularni sistem, dobijen kombinovanjem više modula, zadržava prednosti jednog modula, ali povećava njegove prednosti: veću pouzdanost, pojednostavljeno rukovanje i ugradnju, lako i brzo održavanje, prilagodljivost.

Sheen EVO 2.0

Sheen EVO 2.0 je dostupan u rasponu od 24 kW do 94 kW i ima dvije energetske verzije: EXCELLENCE verzija, sa izuzetnim nivoom efikasnosti u grijanju i hlađenju (SCOP do 4,54 i SEER do 4,81), sposobna da osigura proizvodnju tople vode do 60°C i rad na temperaturi vanjskog zraka do -20°C, idealno za hladnije klime, sa smanjenom emisijom buke. PREMIUM verzija, efikasnije i povoljnije rješenje u pogledu početnih investicija i troškova upravljanja zbog svoje konkurentske efikasnosti (SCOP do 4,29 i SEER do 4,50) i visokog kapaciteta isporučenog po veličini. Proizvodi toplu vodu do 55°C, s radnim ograničenjem u rasponu od -15°C do +44°C vanjskog zraka. SHEEN EVO 2.0 nudi rješenje hibridne verzije u kombinaciji sa vanjskim bojlerom koji isporučuje kompanija Clivet.

Hibridne toplotne pumpe “fabrički napravljene” opremljene su bojlerom odabranim za optimizaciju rada sistema. SHEEN EVO 2.0 je dizajniran za povezivanje do 16 jedinica u lokalnu mrežu kako bi se postigao maksimalni kapacitet sistema od 1500 k