U stambenim zgradama s centraliziranim sustavom treba koristiti jedinice koje mogu opskrbljivati različiti broj stanova

Pogledajmo karakteristike.

Primarni cilj klimatizacijskog sustava stambene zgrade, bilo da se radi o novom sustavu ili energetskoj obnovi, uvijek je što udobnije stanovanje. Naravno, ovisno o vrsti zgrade, sustavi koji se koriste za grijanje i hlađenje, kao i za obradu zraka i proizvodnju tople vode za kućanstvo, imat će vrlo različite karakteristike i konfiguracije. U ovom ćemo članku pogledati glavne vrste rješenja za centralizirane sustave u stambenim zgradama, koji se obično razlikuju prema vrsti terminala za distribuciju topline.

U usporedbi s obiteljskom kućom kojoj treba vlastiti sustav, u stambenim zgradama s centraliziranim sustavom treba koristiti jedinice koje mogu opskrbljivati različit broj stanova. Opet, brojke su tu važne. Mala zgrada sa šest stanova imat će znatno drugačije potrebe od većeg kompleksa.

Općenito govoreći, klimatizacijski sustav će se ipak sastojati od generatora, kao što je kondenzacijski bojler ili ekološki prihvatljivije dizalice topline (ili moguće čak oboje za stvaranje hibridnog sustava), moguće jedinice za obnovu i pročišćavanje zraka i jedinica za distribuciju grijanja i hlađenja u različite prostorije. Kako bi se osigurala značajna ušteda energije za stambenu zgradu, sustav bi također trebao biti projektiran za ugradnju solarnih ili fotonaponskih panela kako bi se smanjila potrošnja.

Clivet je osmislio niz specifičnih rješenja za centralizirane sustave u stambenim zgradama, koji se razlikuju prema veličini prostorija, a posebno prema vrsti razvodnih sustava.

Topla voda visoke temperature za opskrbu radijatora

Iako je u novogradnjama najčešći sustav za distribuciju toplinske i rashladne energije potrebne za grijanje i hlađenje sustav podnog grijanja, starije stambene zgrade još uvijek imaju tradicionalne radijatore. Ali koja je glavna razlika između ta dva sustava? Jednostavno, da bi radijator mogao učinkovito grijati prostoriju, unutar njega mora cirkulirati topla voda visoke temperature.

Zbog toga većina stambenih zgrada opremljenih radijatorima koristi bojler kao generator, koji obično distribuira vodu na višoj temperaturi od dizalica topline. Tijekom renoviranja, a zbog tehnološkog razvoja, možda bi bilo dobro odlučiti se za ekološki prihvatljiviji sustav za proizvodnju topline, a pritom zadržati radijatore. Clivet nudi, naprimjer, ELFOEnergy Magnum HW, dizalicu topline visoke temperature koja osigurava proizvodnju tople vode do 65°.

Zahvaljujući dvostrukom krugu rashladnog sredstva, provjerenim konstrukcijskim odabirima i korištenju industrijski proizvedenih komponenti, dizalica topline ELFOEnergy Magnum HW iznimno je pouzdana i ima vrlo širok radni raspon. Ona tako proizvode toplu vodu na 65 °C s vanjskim temperaturama zraka niskim od -13 °C (i osigurava proizvodnju tople vode na 55 °C čak i ako temperatura zraka padne na -20 °C). I to nije sve: modulirajuća crpna grupa koja se sastoji od dvije paralelno upravljane crpke inverterom smanjuje potrošnju i istovremeno osigurava rad čak i u kritičnim situacijama. Zahvaljujući njihovoj maloj veličini može se postaviti više jedinica jednu pored druge u ograničenim prostorima i kontrolirati do 7 jedinica u kaskadi, a da pritom i dalje dobijete najveću učinkovitost.

Učinkovite dizalice topline za podno grijanje

Podno grijanje ima brojne prednosti u usporedbi s radijatorima, kako u pogledu udobnosti tako i uštede energije. Kroz cijevi položene ispod poda, u kojima cirkulira topla voda temperature između 30 °C i 35 °C, toplina se lako i ravnomjerno širi po prostorijama, stvarajući ugodan osjećaj ugode. Budući da ovi sustavi ne trebaju koristiti jako toplu vodu, kao što je slučaj s radijatorima, potrošnja je također značajno poboljšana

Za sve nove stambene zgrade i za one koje se renoviraju i prebacuju s radijatora na sustav podnog grijanja ili ventilokonvektora, Clivet nudi dizalice topline ELFOEnergy Storm EVO i Sheen EVO 2.0

Obje linije su u zrakom hlađene toplinske pumpe s punim DC inverterom koje koriste ekološki prihvatljivo rashladno sredstvo R-32.

ELFOEnergy Storm EVO

ELFOEnergy Storm EVO dostupan je u rasponu od 53 kW do 91 kW i ističe se svojim vrlo visokim performansama: klasa A++ u grijanju na niskim temperaturama (35 °C) i sezonska učinkovitost u hlađenju sa SEER do 4,64. ELFOEnergy Storm EVO omogućuje grijanje, hlađenje i proizvodnju tople vode do 55 °C, s velikim radnim ograničenjem od -15 °C do +43 °C vanjskog zraka, i može se pohvaliti modularnim dizajnom. Do 4 jedinice mogu biti paralelno hidraulički povezane, a u lokalnoj mreži može se upravljati sa do 16 jedinica. Kombinirati se mogu i jedinice različitih snaga. Modularni sustav, dobiven kombinacijom više modula, zadržava prednosti jednog modula, ali povećava njegove prednosti: bolja pouzdanost, pojednostavljeno rukovanje i montaža, jednostavno i brzo održavanje, skalabilnost.

Sheen EVO 2.0

Sheen EVO 2.0 dostupan je u rasponu od 24 kW do 94 kW i ima dvije energetske verzije: EXCELLENCE verzija, s iznimnim razinama učinkovitosti u grijanju i hlađenju ( SCOP do 4,54 i SEER do 4,81 ), sposobna osigurati proizvodnju tople vode do 60 °C i rad na do -20 °C vanjske temperature zraka , idealno za hladniju klimu, sa smanjenom emisijom buke. PREMIUM verzija, učinkovitije i povoljnije rješenje u smislu početnih ulaganja i troškova upravljanja zbog svoje konkurentne učinkovitosti ( SCOP do 4,29 i SEER do 4,50 ) i velikog kapaciteta isporučenog po veličini. Proizvodi toplu vodu do 55 °C, s radnim ograničenjem u rasponu od -15 °C do +44 °C vanjskog zraka. SHEEN EVO 2.0 nudi rješenje hibridne verzije u kombinaciji s vanjskim bojlerom kojeg isporučuje Clivet.

„Factory Made” hibridne dizalice topline imaju bojler odabran za optimizaciju rada sustava. SHEEN EVO 2.0 dizajniran je za povezivanje do 16 jedinica u lokalnoj mreži za postizanje maksimalnog kapaciteta sustava od 1500 kW